ویتیلیگو

ویتیلیگو بیماری پوستی می باشد که باعث می شود بر اثر آن رنگدانه های پوست از بین برود . رنگدانه یا ملانین دلیل تیرگی پوست می باشد .

ویتیلیگو

ویتیلیگو

بیشتر افرادی که به ویتیلیگو دچار هستند در تکه هایی از پوست خود رنگدانه ندارند و به جای آن قسمت های سفید رنگی با حدود نامنظم جایگزین می شود . این بیماری می تواند در قسمت های کوچک و تنها در یک سمت بدن به وجود بیایند و یا در بخش های وسیع حدود  50 درصد را پوشش می دهد . این تکه ها اصولا مناطقی  از بدن را که در برابر نور آفتاب هستند را تحت تاثیر قرار می دهد . این مناطق شامل قسمت های دست – صورت – بازوها-پا می شود  و در بعضی اوقات دستگاه تناسلی را مبتلا می کند .

ویتیلیگو کاملا قابل درمان می باشد اما کاملا بهبود نمی یابد . کسانی که به این بیماری مبتلا هستند بایستی حتما در گذر زمان زندگی خود این بیماری را کنترل کنند  ویتیلیگو می تواند در هر رده سنی خود را نشان دهد . خوشبختانه این بیماری سرایت پیدا نمی کند و موجب درد نمی شود و از نظر پزشکی خطرناک نمی باشد . ویتیلیگو بر روی مردان و زنان در همه نوع نژاد تاثیراتی یکسان می گذارد . به وجود آمدن تکه های سفید روی پوست در کسانی که دارای پوست تیره می باشند بیشتر امکان دارد .

علائمی که نشان دهنده ویتیلیگو می باشد

مهم ترین علائم این بیماری غیاب رنگدانه در پوست می باشد . سه الگوی گوناگون در قسمت هایی که رنگدانه موجود نیست امکان پذیر می باشد .

  • در یک الگوی کانونی رنگ پوست فقط در چند قسمت کوچک بدن از بین می رود .
  • در یک الگوی سگمنتال قسمت هایی که رنگدانه ندارند فقط در یک سمت بدن بروز می کند .
  • در یک الگوی کلی از بین رفتن ملانین در هر دو سمت بدن در یک الگوی متقارن به وجود می آید .

الگوی کلی شایع ترین نوع ویتیلیگو می باشد . قسمت هایی که رنگدانه ندارد در هر یک از سه الگوی می تواند بر روی قسمت های صورت – بازوها-زیر بغل – پاها-دست ها-ران-لب-کشاله ران- بروز دهند . پوشش داخلی دهان نیز  احتمال دارد رنگ نداشته باشد . سفید شدن زودرس مو و پشت سر و صورت نیز می تواند از علائم ویتیلیگو باشد . سفید شدن زودهنگام مو شامل ابرو و مژه نیز می شود .لکه های سفید امکان دارد  بیشتر منتشر شود .

هیچگونه اطلاعات قطعی در مورد انتشار لکه های سفید برای این بیماری اثبات نشده است . در بعضی از افراد لکه های سفید انتشار پیدا نمی کنند . اما بیشتر این لکه های سفید به قسمت های دیگر بدن گسترش پیدا می کنند . برای بعضی از افراد ویتیلیگو به تدریج و کم کم در عرض چندین سال به دیگر قسمت های بدن سرایت می کند . اما در بعضی از افراد بخش های سفید از این بیماری در کمترین زمان گسترش می یابد .

درمان

ویتیلیگو فاقد درد و خوش خیم می باشد . منظور از درمان این بیماری بیشتر جنبه زیبایی دارد  ویتیلیگو روش های درمانی متعددی دارند که عبارتند از

  • استرونیدها
  • تقویت کننده سیستم ایمنی
  • نور ماوراء بنفش
  • از بین رفتن رنگ دیگر قسمت های بدن

بیماری ویتیلیگو چگونه تشخیص داده می شود

برای اینکه ویتیلیگو را بتوان تشخیص داد پزشکان اول باید سابقه پزشکی را مورد ارزیابی قرار دهند و بعد از آن آزمایش نمونه پوست صورت گیرد . بر اساس تحقیقاتی نشان داده شده است صدماتی که بر اثر نور خورشید امکان دارد نشانه های ویتیلیگو را در بعضی از افراد شروع کند . نمونه برداری پوست می تواند نبودن رنگدانه را کاملا مشخص کند .

 

برخی از خدمات کلینیک زیبایی نای ذی

کاشت مو

جوانسازی پوست

لیپوماتیک

لیزر موهای زائد

 

راه های ارتباطی کلینیک زیبایی نای ذی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت کلینیک زیبایی نای ذی

درباره کلینیک | کاشت مو | کلینیک زیبایی

کلینیک زیبایی نای ذی یکی از بهترین درمانگاه های تخصصی پوست و مو در ایران است که مجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان به شماره ۱۳۹۳/۱۲۹۴ /ب/ش دارد و از ابتدا ، تلاشش در جهت ارائه خدمات مطلوب و موثر در زمینه پوست ، مو ، لیزر و زیبایی با بهره گیری از جدیدترین دستگاه های روز دنیا بوده است. کلینیک ما افتخار دارد با همکاری پزشکان متخصص پوست ، جراحی و تغذیه و رژیم درمانی ، خدماتی را عرضه کند که هماهنگ با آخرین یافته های علمی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • دو × یک =