درمان ویتیلیگو

ویتیلیگو یک اختلال رنگدانه ای می باشد که در آن ملانوسیت ها که در واقع رنگدانه های پوست را دارا هستند از بین می روند و در اثر از بین رفتن این رنگدانه ها نقاط سفیدرنگی در قسمت های مختلف پوست بدن نمایان می شود. موهایی که در قسمت های سفیده شده پوست رشد می کنند نیز امکان دارد بر اثر بیماری ویتیلیگو سفید شوند .

درمان ویتیلیگو

درمان ویتیلیگو

چه کسانی ممکن است به بیماری ویتیلیگو مبتلا شوند

حدودا نیم تا یک درصد از مردم جهان به بیماری ویتیلیگو مبتلا هستند . آغاز این بیماری در اواسط سن 20 سالگی می باشد اما در تمام دوران زندگی و در هر رده سنی احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد

علائم ویتیلیگو

رایج ترین علائم ویتیلیگو سفید شدن بخش هایی از پوست بدن به خصوص نواحی که در معرض نور آفتاتب هستند می باشد . این لکه های سفید روی پوست بعضی اوقات به طور قرینه اتفاق می افتد .

تا به امروز تلاش های فراوانی در رابطه با درمان بی خطر این بیماری صورت گرفته است . استفاده از روش معمول PUVA پسورالن همراه با اشعه UVA و استروئید های موضعی از جمله درمان های معمول این بیماری است که این درمان های استاندارد موفقیت اندکی داشته است  .. پیوند ملانوسیت شامل هر عملی می باشد که در آن ملانوسیت های خود فرد از دیگر قسمت هایی که به آن بیماری مبتلا نشده است به نواحی دیگر پیوند زده می شود . در همچین شرایطی و با این روش ملانوسیت پیوند شده دوباره انتشار می یابد و ملانوسیت های تولید کند که باعث می شود رپیگمانتاسیون در نواحی تحت درمان می گردد .

جراحی جز روش های اول درمان در ویتیلیگو نمی باشد و این روش در موارد ویتیلیگوی ثابت که در درمان دارویی  ناموفق همراه بوده است و یا قسمت های شناخته شده ای که با جواب ضعیف همراهند از جمله : لب ها – ژنیتال-پلک و اندام تحتانی موثر است . ایران برای درمان ویتیلیگو موفق شده است  . دانشمندان ایرانی به وسیله جدا کردن سلول های ملانوسیت از قسمت  سالم پوست و تجزیه و تحلیل آن ها در آزمایشگاه آن را به قسمت هایی که فاقد هیچگونه رنگی می باشند تزریق می کنند . بعد از دو تا سه هفته رنگدانه سازی در پوست آغاز می شود . این در حالی می باشد که در روش های خارجی برای این بیماری تزریق به وسیله تاول رخ می دهد و خراش را روی نقاطی که هیچگونه رنگدانه ای ندارد استفاده می شود و بر اثر وجود اشعه ی ماورا بنفش که استفاده می شود امکان دارد که به سرطان ختم شود . هدف اصلی برای درمان های شایع ویتیلیگو بهتر شدن وضعیت ظاهری پوست می باشد و روند درمان احتیاج به زمان طولانی دارد که اصول بین 6 تا 18 ماه زمان می برد . انتخاب نوع درمان به محل و تعداد و گستردگی ضایعات ارتباط دارد

استروئید موضعی هم قادر به این می باشد که رنگ پوست به لکه های سفید را بر دارند مخصوصا اگر این درمان در مراحل اولیه بیماری باشد. درمان باید حداقل تا 3 ماه ادامه پیدا کند تا بهبود قابل ملاحظه ای مشاهده شود . روش دیگری هم در موارد مقاوم به درمان وجود دارد از جمله  : از بی رنگ کردن باقیمانده پوست بدن می باشد که تا با لکه های سفید همسان و یک رنگ شوند .

مقالات مرتبط با ویتیلیگو

ویتیلیگو

علائم ویتیلیگو

برخی از خدمات کلینیک زیبایی نای ذی

کاشت مو

جوانسازی پوست

لیپوماتیک

لیزر موهای زائد

 

راه های ارتباطی کلینیک زیبایی نای ذی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت کلینیک زیبایی نای ذی


 

درباره کلینیک | کاشت مو | کلینیک زیبایی

کلینیک زیبایی نای ذی یکی از بهترین درمانگاه های تخصصی پوست و مو در ایران است که مجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان به شماره ۱۳۹۳/۱۲۹۴ /ب/ش دارد و از ابتدا ، تلاشش در جهت ارائه خدمات مطلوب و موثر در زمینه پوست ، مو ، لیزر و زیبایی با بهره گیری از جدیدترین دستگاه های روز دنیا بوده است. کلینیک ما افتخار دارد با همکاری پزشکان متخصص پوست ، جراحی و تغذیه و رژیم درمانی ، خدماتی را عرضه کند که هماهنگ با آخرین یافته های علمی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 19 − 10 =